Sprzęt treningowy
Bytomski Klub Karate „KOKORO” w trakcie treningów zapewnia dostęp do:
- mat treningowych
- tarcz i pacek
- kasków oraz napierśników
- innych sprzętów sportowych (piłki, skakanki, liny treningowe)
Początkujący mogą ćwiczyć w ubraniu sportowym (koszulka i krótkie spodenki). Osoby bardziej zaawansowane ćwiczą wyłącznie w karate-gi!
Klub nie zapewnia ubioru (karate-gi oraz obi) oraz ochraniaczy. Każdy uczestnik chcący brać udział w treningach jest zobowiązany do zaopatrzenia się w odpowiedni ubiór i sprzęt. . Instruktorzy służą swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestii doboru odpowiednich akcesoriów oraz ubioru.
Istnieje możliwość zakupu ubioru (karate-gi) i pasa (obi) z wymaganymi naszywkami organizacji IKF u prowadzącego zajęcia. U prowadzącego zajęcia można również uzyskać informacje na temat zakupu innych akcesoriów takich jak:
- naszywki organizacyjne (niezbędne w przypadku zakupy karate-gi we własnym zakresie)
- ochraniacze (goleni, pięści, krocza, piersi, zębów)
- broni karate (bo, tonfa, sai)
- podręcznika dla uczniów (zebrane informacje na temat wymagań egzaminacyjny, podstawowych technik, układów formalny – kata oraz krótki słowniczek polsko-japoński)
- koszulki organizacyjne i klubowe
Karate-gi oraz pas
Karate-gi to podstawowy ubiór karateki (potocznie błędnie nazywane kimonem). Składa się z bluzy oraz spodni i jest przewiązana pasem (jap. obi).
Wybierając karate-gi warto zwrócić uwagę na gramaturę materiału. Ta waha się od 6oz. do 14 oz. (masa w uncjach na jard kwadratowy). Zbyt niska gramatura zwykle obniża trwałość, zbyt duża gramatura powoduje, że ruchy wykonuje się ciężko, szczególnie gdy karate-gi nasiąknie potem. Gramatura ma największy wpływ na cenę. Ponadto warto wiedzieć, że płótno z którego szyje się karate-gi kurczy się w praniu – należy wziąć to pod uwagę przy doborze rozmiaru (producenci często podają skurcz tkaniny). Warto sprawdzić czy kupowane Gi jest wykonane z tkaniny zdekatyzowanej, która wykazuje niski skurcz).
Karate-gi występują w różnych krojach. Karate OYAMA korzysta z bluz ze skróconymi rękawami sięgającymi do połowy przedramienia. Dobierając spodnie warto zwrócić uwagę w jaki sposób utrzymują się na biodrach. Typowe dla spodni w karate jest sznurowanie specjalnym bawełnianym trokiem biegnącym wokół bioder – ten sposób wiązania gwarantuje pewne utrzymywanie się spodni na biodrach. Można spotkać wygodniejsze w ubieraniu spodnie na gumce, ale z czasem tracą swoją zdolność do utrzymywania się w pasie, natomiast na pewno są wygodniejszym rozwiązaniem dla dzieci. Długość nogawki spodni powinna być tak dobrana, aby spodnie nie zawijały się pod pięty i stopy w trakcie poruszania – należy mieć na uwadze, że spodnie na pewno zsuną się kilka centymetrów w trakcie wykonywania ćwiczeń (szczególnie kopnięć).
Pas stanowi element utrzymujący spodnie i bluzę na ciele karateki. Powinien być to pas bawełniany przeszyty wielokrotnie z płótna w kolorze adekwatnym do posiadanego stopnia. Długość pasa należy dobrać, tak aby po zawiązaniu końce pasa sięgały do połowy uda.
Karate-gi oraz pas można nabyć w klubie lub w dowolnym sklepie z akcesoriami do sportów walki. Dla dzieci bez problemu można znaleźć karate-gi na stronach oferujących odzież używaną. Instruktorzy służą pomocą przy doborze odpowiedniego karate-gi, pasa oraz innych akcesoriów.
UWAGA – Każdy ćwiczący powinien posiadać naszyte na karate-gi emblematy organizacyjne zatwierdzone przez OYAMA IKF. Emblematy można nabyć u prowadzącego zajęcia.
Emblematy organizacyjne (tzw. naszywki) i pagony na pasie
Regulamin OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation) zobowiązuje każdego trenującego OYAMA Karate do posiadania na karate-gi dwóch emblematów organizacyjnych (inne znaki na karate-gi są niedozwolone):
Naszywki dla uczniów do 1 KYU włącznie są koloru niebieskiego, natomiast dla instruktorów (sensei) – są koloru czarnego.
Naszywki powinny być naszyte tak, aby naszywka piersiowa po założeniu karate-gi znajdowała się na lewej piersi i była ustawiona pionowo, natomiast naszywka naramienna powinna znajdować się na środku rękawa na wysokości ramienia. Emblematy można nabyć u prowadzącego zajęcia.
Pagony na pasie naszywamy używając tasiemki o szerokości od 5mm do 10mm w kolorze odpowiadającym posiadanemu stopniowi. Pagon powinien być naszyty w odległości ok. 2 cm od naszywki dla pasów z naszywką OYAMA IKF lub ok. 7 cm od końca pasa bez naszywek. Kolejne belki naszywamy co ok. 1.5 cm.
Podręcznik dla uczniów
U prowadzącego zajęcia można nabyć krótki bardzo ładnie wydany podręcznik zawierający wymagania egzaminacyjne na kolejne stopnie kyu, ilustracje podstawowych technik OYAMA Karate, opisy form technicznych – Kata oraz krótki słowniczek japońsko-polski. Przydatny szczególnie przed egzaminami oraz do treningu poza Dojo.